Jakie wytyczne trzeba spełniać, żeby upadłość konsumencka była możliwa?

Skutecznym sposobem na wyjście z pętli zadłużenia jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, której głównym celem jest częściowe lub całkowite oddłużenie konsumenta. Z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania. Kto może ogłosić upadłość oraz czy są ustalone kryteria, które należy spełniać, aby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było możliwe? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na wyżej postawione pytania.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Z rozwiązania jakim jest ogłoszenie upadłości może skorzystać każda osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej oraz która jest trwale niewypłacalna. Niewypłacalność opiera się na utracie zdolności spłacania posiadanych zadłużeń. Oprócz tego, o ogłoszenie upadłości może starać się:
-osoba, która nie posiada wystarczających przychodów, które umożliwiłyby spłatę zobowiązania jak i również istnieje mała szansa na to, iż w najbliższym czasie jej dochody wzrosną oraz zapewnią spłatę aktualnych długów
-osoba, która z pełną świadomością oraz celowo nie przyczyniła się do powstania jej niewypłacalności, to znaczy, że niewypłacalność zaistniała wyłącznie z przyczyn niezależnych jak i również losowych, tj. na skutek ciężkiej choroby utraty pracy
-osoba, która nie zaciągała lekkomyślnie kolejnych zobowiązań, które spowodowały powiększenie istniejącego zadłużenia
Należy mieć na uwadze, iż nim Sąd ustali, czy istnieją jakiekolwiek podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, dokładnie przeanalizuje oraz zweryfikuje, czy istniały jakieś okoliczności, które wskazują na umyślne działanie albo rażące niedbalstwo dłużnika, które mogły spowodować jego niewypłacalność.

Upadłość konsumencka - czy przedsiębiorca może skorzystać z takiego rozwiązania?

Jak już wcześniej wspomniano, upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności. Zatem, przedsiębiorca nie może złożyć wniosku. Żeby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było dopuszczalne, przedsiębiorca powinien przestać być przedsiębiorcą. Co więcej zawieszenie działalności gospodarczej jest niewystarczające, przedsiębiorca musi zamknąć działalność - wówczas może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. zwrot prowizji bankowej Od razu po zakończeniu postępowania, dłużnik pozbędzie się długów prywatnych, jak również tych, które powstały podczas prowadzenia działalności.

Kto najczęściej decyduje się na ogłoszenie upadłości?

Osoby, które bardzo często czerpią korzyści z tego rodzaju rozwiązania to zwłaszcza:
-osoby, które mają kredyty w walucie innej niż waluta polska (np. frankowicze)
-osoby, które, utraciły stały dochód i/lub swój majątek przez co znalazły się w trudnej sytuacji
-osoby starsze lub które zmagają się z ciężką chorobą przez co ich kondycja finansowa nie jest zbyt dobra
-poręczyciele pożyczkobiorców